Наука - сторінка 2

Для досягнення кліматичних цілей людству необхідно залишити майже всі запаси викопного палива недоторканими

 • 2021-09-19 19:36:07
 • перегляди: 0

Згідно з новим дослідженням, щоб у людства залишалося хоча б 50% шансу уникнути кліматичної катастрофи, ми повинні залишити переважну більшість викопних видів палива у світі в землі.

Дослідники Великобританії підрахували, що таким країнам, як Індонезія й Австралія, провідним світовим експортерам вугілля, потрібно відмовитися від 95% своїх природних родовищ до 2050 року. Країнам Близького Сходу доведеться залишити 100% запасів вугілля в землі, а Сполученим Штатам — 97%. Якщо говорити глобально, то майже 90% всіх запасів вугілля повинні залишатися в землі протягом наступних трьох десятиліть, у тому числі 76% в Китаї та Індії.

Однак турбуватися потрібно не тільки про вугілля. Світова спільнота також має припинити видобуток нафти, залишивши 60% недоторканими. Тільки Канаді доведеться залишити 83% своєї нафти в землі до 2050 року і 81% метану.

І навіть якщо людство зможе досягти цих цілей, у нас все одно буде лише 50% впевненості в тому, що підвищення глобальних температур не перевищить поріг в 1,5°C. Більш того, як стверджують самі автори роботи, для цього нам буде потрібно набагато більше додаткових зусиль,

ніж проста зупинка видобутку викопного палива. "Похмура картина, намальована нашим дослідженням, ймовірно, недооцінена. В результаті видобуток палива доведеться скорочувати ще швидше", - пишуть автори.

Очевидно, що важко передбачити, як буде виглядати майбутнє. Деякі вчені вважають, що впровадження відновлюваних джерел енергії й можливість уловлювання вуглецю могли б дозволити світовій спільноті продовжувати використовувати викопне паливо. Але ця точка зору залишається вельми спірною.

Вважається, що якщо до 2050 року ми не зможемо утримати глобальне потепління на рівні 1,5°C, то людству доведеться змиритися з новою жахливою реальністю. Однак зараз, крім екологічних і кліматичних наслідків, важливо усвідомлювати й економічні. Зараз країни Близького Сходу сильно залежать від викопних ресурсів. Якщо пузир викопного палива лопне до того, як ці країни перейдуть на чистіші види енергії, деякі з них можуть збанкрутувати.

Натхнення: www.popmech.ru

Не така страшна діра, як її малюють: чи є привід для занепокоєння станом озонового шару над Антарктикою

 • 2021-09-19 19:24:08
 • перегляди: 0

Озонова діра, яка щорічно виникає над Південним полюсом, днями перевищила за розмірами всю Антарктику.

Ця новина спочатку добре лякає. Всі пам'ятають, скільки переможних статей було написано після того, як у всьому світі заборонили використовувати так звані хлорфторвуглеці (їх широко застосовували в холодильних установках і багато де ще), які рано чи пізно переміщались в стратосферу, де розпадалися і випускали атоми хлору, що руйнували молекули озону, руйнуючи цей самий шар і піддаючи нас шкідливому впливу ультрафіолетових променів.

Тоді всі говорили про те, що озоновий шар почав відновлюватися, і в якийсь момент діра повністю зникла. Назавжди, пише ВВС.

Тільки ось нам забули розповісти, що кожен рік, в період між серпнем і жовтнем, коли в Південній півкулі настає весна, озоновий шар над Антарктикою стоншується цілком природним чином, і на межі між вереснем і жовтнем озонова діра зазвичай досягає максимальної величини, після чого починає знову заростати.

Блакитне небо над Антарктикою оманливе: там зяє велика озонова діра

Однак в цьому році діра стала (майже) найбільшою з 1979 року,

і ніхто поки не знає причину такого зростання.

У жовтні минулого року дірка досягла "піку форми" в 24 млн квадратних кілометрів, і на початку нинішнього сезону все говорило про те, що вона може досягти подібних розмірів, проте минулого тижня її зростання різко прискорилося.

За ситуацією за допомогою супутників і за допомогою комп'ютерного моделювання уважно стежать співробітники Служби моніторингу атмосфери імені Коперника (CAMS).

"Наскільки ми можемо судити, зростання цієї діри сповільнилося, проте на початку жовтня може статися нове збільшення зростання, - відзначає представник служби CAMS Вінсент-Анрі Пьюеш. - Той факт, що в один рік озонова діра надзвичайно велика, а в іншій - дуже мала , не означає, що процес відновлення озонового шару знаходиться під загрозою, просто ситуація з року в рік сильно змінюється, і щоб правильно оцінити стан озонового шару, необхідно постійне багаторічне спостереження ".

Астрофізики знайшли «резервуари» органічних молекул, необхідних для формування основи життя

 • 2021-09-19 18:57:07
 • перегляди: 0

Великі органічні молекули були виявлені в протопланетних дисках, що обертаються навколо новоутворених зірок. Доктор Джон Або, науковий співробітник Університету Лідса, який керував дослідженням, говорить, що отримані дані свідчать про те, що основні хімічні умови, які призвели до виникнення життя на Землі, могли існувати більш широко по всій Галактиці. Подробиці дослідження опубліковані й з’являться в серії Astrophysical Journal Supplement Series. Це одна з 20 статей, в яких розповідається про велике міжнародне дослідження хімії утворення планет. Великі органічні молекули були виявлені в протопланетних дисках, що обертаються навколо новоутворених зірок. Подібний диск колись оточував молоде Сонце, утворюючи планети, які зараз складають нашу Сонячну систему. Присутність молекул важливо, тому що вони є «сходинками» між простішими молекулами на основі вуглецю, такими як оксид вуглецю, в достатку зустрічаються в космосі, і складнішими молекулами, які необхідні для створення і підтримки життя. Доктор Кетрін Уолш зі Школи фізики й астрономії була однією з п’яти співзасновників,

які очолюють розслідування. Програма, що отримала назву «Молекули з ALMA в масштабах формування планет» (або MAPS), використовувала дані, зібрані за допомогою радіотелескопу Atacama Large Millimeter / submillimetre Array (або ALMA) в Чилі. Доктор Або і його команда, що складається з астрофізиків з 16 університетів по всьому світу, зосередилися на вивченні існування, розташування і достатку молекул-попередників, необхідних для формування життя. Він сказав: «Ці великі складні органічні молекули знаходяться в різних середовищах космосу. Лабораторні та теоретичні дослідження показали, що ці молекули є «сировинними інгредієнтами» для створення молекул, які є важливими компонентами біологічної хімії на Землі, створення цукрів, амінокислот і навіть компонентів рибонуклеїнової кислоти (РНК) в правильних умовах ». «Однак багато середовищ, в яких ми знаходимо ці складні органічні молекули, досить далекі від того, де і коли, як ми думаємо, утворюються планети. Ми хотіли більше дізнатися про те, де саме і в якій кількості ці молекули присутні в місцях народження планет – протопланетних дисках »,

– зазначив він. Дослідження стало можливим завдяки успіхам телескопа ALMA в виявленні дуже слабких сигналів від молекул в найхолодніших областях космічного простору. У ALMA об’єднана мережа з більш ніж 60 антен, щоб обсерваторія могла виявляти сигнал від цих молекул. Кожна молекула випромінює світло на абсолютно різних довжинах хвиль, створюючи унікальний спектральний «відбиток пальця». Ці «відбитки» дозволяють вченим визначати присутність молекул і досліджувати їх властивості. Доктор Уолш пояснив: «Потужність ALMA дозволила нам вперше виміряти розподіл і склад матеріалу, який активно будує планети навколо прилеглих молодих зірок. Телескоп досить потужний, щоб робити це навіть з великими складними молекулами, які є попередниками життя ». Дослідницька група шукала три молекули – ціаноацетілен (HC3N), ацетонітрил (CH3CN) і ціклопропеніліден (c- C3H2) – в п’яти протопланетних дисках, відомих як IM Lup, GM Aur, AS 209, HD 163296 і MWC 480. протопланетні диски знаходяться на відстані від 300 до 500 світлових років від Землі. На всіх дисках видно підписи відбувається всередині них формування планет.

Протопланетний диск, навколишній молоду планету, буде «годувати» її матеріалом в міру її формування. Наприклад, вважається, що молода Земля була засіяна матеріалом в результаті ударів астероїдів і комет, які сформувалися в протопланетному диску навколо Сонця. Але вчені були не впевнені, чи всі протопланетні диски містять резервуари складних органічних молекул, здатних створювати біологічно значущі молекули. Це дослідження починає відповідати на це питання. Він виявив молекули в чотирьох з п’яти спостережуваних дисків. Крім того, кількість молекул виявилося більше, ніж очікували вчені. Доктор Або сказав: «ALMA вперше дозволила нам шукати ці молекули у внутрішніх областях цих дисків в масштабах, подібних нашій Сонячній системі. Наш аналіз показує, що молекули в основному розташовані у внутрішніх областях, їх зміст від 10 до 100 разів вище, ніж передбачали моделі ». Важливо відзначити, що області диска, в яких були розташовані молекули, також є місцем утворення астероїдів і комет. Доктор Або каже, що на цих дисках може відбуватися процес, схожий на той, який,

можливо, допоміг зародити життя на Землі – коли бомбардування астероїдами та кометами переносить великі органічні молекули на недавно сформовані планети. «Ключовий результат цієї роботи показує, що ті ж інгредієнти, які необхідні для зародження життя на нашій планеті, можна знайти й в інших зірок. Можливо, молекули, необхідні для запуску життя на планетах, легко доступні у всіх планетоутворюючих середовищах », – додав доктор Уолш .. Один з таких питань, які дослідники виявили бажання вивчати, – чи існують в протопланетних дисках навіть складніші молекули. Доктор Або додав: «Якщо ми знаходимо такі молекули в такій великій кількості, наше нинішнє розуміння міжзоряної хімії передбачає, що слід також спостерігати навіть складніші молекули». Джерело Експерти розповіли, як сонячні та місячні затемнення впливають на поведінку людей

В Марокко нашли древнее "ателье" - там изготавливали одежду 120 тысяч лет назад, фото

 • 2021-09-19 18:57:07
 • перегляди: 0

На западе Марокко в пещере контрабандистов археологи нашли самое древнее "ателье" времен кроманьонцев, что свидетельствует о зарождении тогда сложной культуры и производства, а также использовании и изготовлении одежды. Об этом говорится в исследовании, которое опубликовали на iScience. Ученые также нашли самое раннее задокументированное использование зубов морского млекопитающего - кашалота, и это единственное подтвержденное морское млекопитающее, что осталось от плейстоцена в Северной Африке. Эксперты предполагают, что этот инструмент использовался как отборник для придания формы древним каменным орудиям. Кроме зуба кашалота археологи нашли 62 инструмента из костей для изготовления одежды, которыми полировали для гладкости, соскабливали костные заготовки каменным инструментом для создания формы или ударяли по кости камнем. Также были найдены кости с порезами, характерными при снятии шкуры для получения меха. Специалисты выяснили, что мех добывали древние люди с песчаных лисиц, шакалов и лесных кошек. Подобное развитое производство для создания и облачения в одежду является успехом в культурной и когнитивной эволюции. Однако, эта сфера развития человека плохо изучена, так как меха и ткани не сохраняются до наших дней. Фото: iScience Фото: iScience Фото: iScience Напомним, в Китае обнаружили древнейшее произведение искусства, которое приходится ровесником мамонтов и саблезубых тигров.

Жизнь на Земле - не такая уж и большая редкость во Вселенной, полагают ученые

 • 2021-09-19 18:45:06
 • перегляди: 0

Астрофизики, поставившие перед собой цель составить карту строительных блоков жизни в космосе, обнаружили молекулы-предшественники, скрывающиеся в пылевых облаках, которым суждено стать будущими звездными системами.

Это открытие говорит о том, что Земля, возможно, не такая уж и особенная - многие другие миры могут иметь тот же доступ к соединениям, образующим жизнь, что и мы.

"Главный результат этой работы показывает, что те же ингредиенты, необходимые для зарождения жизни на нашей планете, встречаются и у других звезд", - говорит астрохимик Университета Лидса Кэтрин Уолш, которая работала над исследованием.

"Возможно, что молекулы, необходимые для зарождения жизни на планетах, легкодоступны во всех планетообразующих средах".

При всем своем великолепном разнообразии, жизнь на Земле построена из одного и того же рецепта "пакетной смеси" органических молекул и минералов в теплой воде.

Как из небольшой горстки элементов, включающих водород и азот, образовался этот химический суп на основе углерода - загадка, которая не дает покоя исследователям уже более полувека.

Недавние открытия показывают, что первобытная биохимия Земли могла быть запущена процессами, происходящими среди звезд и даже за их пределами, что делает слишком заманчивым предположение о том, что жизнь должна быть распространена по всей галактике.

"Однако многие среды, в которых мы находим эти сложные органические молекулы, довольно далеки от того, где и когда, по нашему мнению, образуются планеты", - говорит Джон Айли, астрофизик из Университета Лидса (Великобритания), возглавлявший исследование.

"Мы хотели больше понять, где именно и в каком количестве эти молекулы присутствуют в местах рождения планет - протопланетных дисках".

Айли возглавил группу астрофизиков со всего мира, которые составили карту расположения нескольких основных предшественников биохимии в далеких облаках пыли и камней, которые со временем осядут в новых солнечных системах.

Это одна из тех задач, которые "легче сказать, чем сделать". Она заключается в том, чтобы найти протопланетные диски, которые не просто достаточно близки для анализа, но и расположены под таким углом, чтобы можно было увидеть весь диск вращающегося материала во всей его красе.

Используя Атакамский большой миллиметровый/субмиллиметровый массив (ALMA) в пустыне Атакама на севере Чили, Айли и его команда собрали свет от ряда протопланетных дисков в поисках спектральных признаков различных органических молекул.

В одном из исследований ученые изучали соотношение двух важных органических соединений - цианида и цианистого водорода.

Как ни странно для такого токсичного вещества, цианистый водород считается первоисточником углерода и азота в химии, порождающей жизнь. Измерение его концентрации в тумане материала, окружающего новорожденную звезду, может помочь ученым лучше понять взаимодействие между излучением звезды и распределением этого потенциально важного ингредиента.

Двигаясь вверх по цепочке сложности, ученые также составили карту распределения трех более крупных молекул в пяти протопланетных дисках.

Эти соединения - цианоацетилен (HC3N), ацетонитрил (CH ₃CN) и циклопропенилиден (c-C3H2) - уже были обнаружены в нашей Солнечной системе, а также в более отдаленных планетообразующих дисках.

Составление карты их плотности и распределения позволяет нам с уверенностью сказать,

что резервуары органического материала в новых солнечных системах более или менее похожи на наши собственные.

Спектральные отпечатки этих молекул-предшественников показывают, что они, как правило, сосредоточены во внутренних областях планетообразующих дисков. Более того, их содержание в 100 раз выше, чем предсказывают современные модели.

Другими словами, та смесь органической пыли, из которой возникла жизнь на Земле с небольшим количеством воды, не такая уж и особенная.

Конечно, для расцвета жизни нужна не только плодородная почва. Помогает и некий жидкий растворитель, например, вода. Как и передышка от обжигающей радиации, исходящей от бушующей поблизости звезды.

Но если учесть, сколько только в нашей галактике существует звезд, которые могут приютить планеты с благоприятными условиями, необходимыми для развития химии, то можно утешиться тем, что в их грязи, вероятно, есть все необходимые строительные блоки, чтобы получить хорошие шансы на зарождение жизни.

Фахівці виявили в насінні соняшника властивості знеболюючого

 • 2021-09-19 18:09:10
 • перегляди: 0

Багато знеболюючих препаратів діють через опіоїдні рецептори в мозку, і тому небезпечні тими ж побічними ефектами, що і природні опіати на зразок морфіну. Головний побічний ефект тут, звичайно, залежність і ризик передозування. Тому дослідники шукають альтернативні анальгетики, які працювали б настільки ж ефективно, але не проникали б в мозок, інформує Ukr.Media. Співробітники Віденського медичного університету вирішили пошукати такі речовини в соняшнику. Відомо, що соняшникові екстракти використовуються в народній медицині як протизапальний і знеболюючий засіб, і завдання було в тому, щоб знайти в соняшнику конкретну молекулу з такими властивостями. Ця молекула — так званий соняшниковий інгібітор трипсину — 1 (SFTI-1, sunflower trypsin inhibitor-1), невеликий кільцевий пептид. SFTI-1 удосконалили, замінивши частину його молекули на динорфіни — так називають природні опіоїдні пептиди, які синтезуються у нас в головному і спинному мозку (до того ж класу відносяться більш знамениті ендорфіни). Дослідники описали експерименти з дев’ятнадцятьма гібридними пептидами, зшитими з соняшникового SFTI-1 і динорфінів. Вони виявилися виключно стабільними, виключно ефективними і, що найголовніше, діяли не в мозку, а на периферії, прямо в органах, які потрібно було знеболити. Тут експериментальні пептиди зв’язуються з опіоїдними каппа-рецепторами і пригнічують больовий сигнал, що йде в мозок. Нові пептиди позбавляли мишей від болю в животі, притому у тварин не порушувалася координація рухів і вони не впадали в апатію і сонливість, як це буває зі знеболювальними, що діють через опіоїдні рецептори в мозку. Тож в перспективі пептиди на основі молекули з соняшнику можуть стати звичайним аптечним анальгетиком — якщо тільки успішно пройдуть клінічні випробування. aspekty.net

SpaceX сможет отправлять в космос до шести миссий с гражданскими на борту ежегодно

 • 2021-09-19 17:54:19
 • перегляди: 0

На этой неделе состоялось историческое событие для компании SpaceX Илона Маска (Elon Musk): она запустила в космос первый экипаж с космическими туристами на борту. Участники миссии Inspiration4 пробудут на орбите на высоте около 580 км несколько дней, а потом вернутся на Землю. А уже в следующем году космических туристов стараниями SpaceX может стать больше.

Как сообщил Бенджамин Рид (Benjamin Reed), директор по управлению полетами Crew Dragon, SpaceX сможет запускать до шести миссий, подобных Inspiration4, в год. Компанию в этом ничего не ограничивает: нужно лишь подготовить ракеты. А гражданским, очевидно, пройти соответствующий курс обучения.

По словам Рида, уже сейчас список претендентов на полеты на Crew Dragon становится все более обширным. В начале следующего года компания Axiom Space использует космический корабль SpaceX для отправки экипажа на МКС, потом SpaceX выполнит несколько миссий NASA, но «у нас также все больше и больше коммерческих миссий с астронавтами, и мы с нетерпением ждем возможности их выполнить».

Долгосрочная цель SpaceX по словам Рида – «отправить миллионы людей в космос» и «совершать космические полеты на уровне авиалиний».

Останки летающего дракона из Чили рассказали о миграции этих существ

 • 2021-09-19 17:21:16
 • перегляди: 0

Останки древнего крылатого существа, очень похожего при жизни на дракона, жившего 160 миллионов лет назад, были найдены в пустыне Атакама более десяти лет назад, но уверенно идентифицированы совсем недавно. Результаты были опубликованы 6 сентября в журнале Acta Palaeontologica Polonica.

Находка оказалась рамфоринхом — птерозавром, с размахом крыльев около двух метров. Эти существа и ранее были широко известны в виде окаменелостей. Но уникальность чилийской находки состоит в том, что никто ранее не находил динозавров этого вида в Южном полушарии.

Это указывает на возможность миграции летающих динозавров между Северным и Южным полушариями, когда многие, разделенные в настоящее время массивы суши были объединены в единый континент Гондвана.

Рамфоринхи были береговыми животными, жившими на скалах и питавшимися рыбой. Они не были способны на длительные перелеты, и могли мигрировать только вдоль береговой линии. Таким образом, чилийская находка позволяет также, косвенным образом, уточнить очертания древнего континента.

Ранее неизвестный вид из семейства дромеозаврид – хищных пернатых динозавров, который исследователи назвали Ypupiara lopai, открыли в Бразилии.

По материалам Live Science

Первые птицы пережили удар астероида, убившего динозавров, благодаря большому мозгу

Как динозавры-альваресзавры уменьшились в размере от страуса до курицы

К 2050 году степная часть Украины может превратиться в засушливую пустыню

 • 2021-09-19 17:15:10
 • перегляди: 0

В ближайшие 30 лет южные регионы Украины могут превратиться в пересохшую и засушливую пустыню, которая будет напоминать то, что сейчас можно увидеть на территории национального природного парка Олешковские пески в Херсонской области.

Как пишет "Гордон" соответствующее заявление в эфире телеканала "Украина 24″ сделал директор Национального антарктического научного центра (НАНЦ) Евгений Дикий.

По словам Дикого, сейчас в Украине есть свой небольшой кусочек настоящей пустыни. Речь идет о национальном парке Олешковские пески на юге страны.

"В Украине есть такая замечательная экзотическая местность... маленький фрагмент пустыни в Херсонской области. Там любят гонять на джипах, даже верблюдов завезли для туристов. Пока это маленький клочок, это очень прикольно, это экзотика", — сказал Дикий.

Директор НАНЦ отметил, что Олешковские пески не являются естественным образованием. По его словам, когда-то на этом месте были богатые черноземом земли, однако в процессе неправильного распахивания и пересыхания они превратились в пустыню.

Он отметил, что сейчас Украина находится на пороге масштабирования Олешковских песков на весь юг страны.

"Все то, что является степной зоной, через 30 лет может быть следующими Олешковскими песками", — подчеркнул Дикий.

Вчені хочуть "оживити" шерстистого мамонта: кажуть, що вони зупинять глобальне потепління

 • 2021-09-19 17:03:06
 • перегляди: 0

Отримавши 15 мільйонів доларів фінансування, професор генетики Гарвардського університету Джордж Черч, відомий своєю новаторською роботою в області секвенування генома і зрощування генів, сподівається, що зможе відкрити еру, коли мамонти "знову будуть гуляють по арктичній тундрі". Він та інші дослідники також сподіваються, що відроджений вид може зіграти роль в боротьбі зі зміною клімату. Про це пише УНН з посиланням на NPR.

Цитата

"Ми працюємо над поверненням видів, які залишили екологічну порожнечу, коли вимерли, - заявила компанія Colossal. - Оскільки Colossal активно займається збереженням вимираючих видів, ми виявляємо види, яким їх вимерлі родичі можуть дати новий набір інструментів для виживання в нових умовах...".

Деталі

Безумовно, те, що пропонується, насправді являє собою гібрид, створений за допомогою інструменту редагування генів, відомого як CRISPR-Cas9, для зрощування фрагментів ДНК, витягнутих з заморожених зразків мамонта, з ДНК азіатського слона, найближчого живого родича мамонта. Отримана в результаті тварина, відома як "мамонт", буде виглядати і,

імовірно, буде вести себе так само, як шерстистий мамонт.

Допомога в боротьбі зі зміною клімату

Черч і інші вчені вважають, що воскресіння мамонта "заткне пролом в екосистемі", що залишилася в результаті їх занепаду близько 10 тисяч років тому (хоча вважається, що деякі ізольовані популяції залишалися в Сибіру приблизно до 1 700 р. до н.е.). Найбільші мамонти важили до 15 тонн.

Колись мамонти зішкрібали шари снігу, щоб холодне повітря могло досягати грунту і підтримувати вічну мерзлоту. Після того, як вони зникли, сніг що накопичився з його ізоляційними властивостями означав, що вічна мерзлота почала нагріватися, виділяючи парникові гази, стверджують Черч і інші вчені. Вони вважають, що повернення мамонтів - або, принаймні, гібридів, які займуть ту ж екологічну нішу - в Арктику, може звернути цю тенденцію назад.

"З реінтродукції шерстистого мамонта... ми вважаємо, що наша робота відновить цю деградовану екосистему, до подібної, яка існувала всього 10 тисяч років тому", - заявляє компанія.

Виражена мета компанії Colossal також викликає ще одну етичну стурбованість:

хоча зникнення мамонта тисячі років тому залишило пролом в екосистемі, ця екосистема, мабуть, тепер пристосувалася.

"Це нова норма, яка існує тисячі років і адаптована до постійно мінливого клімату. Повернення чогось, що володіє всіма характеристиками, які могли б процвітати в плейстоцені, не обов'язково означає, що воно виживе сьогодні, особливо коли ви змішуєте невідомі інші гени, які діють у тропічних тварин з теплою погодою і потім намагаєтесь перемістити його в нове середовище. Були рослини і тварини, які жили поруч з мамонтом, які тепер давно зникли або різко скоротилися в своєму ареалі, і просте повернення мамонта не поверне їх", - зазначають науковці, що дотримуються протилежних поглядів.

Colossal заявляє, що сподівається "провести ембріон" через шість років. Але з урахуванням того, що, за оцінками, 1,4 мільйона індивідуальних генетичних мутацій відокремлюють древніх істот від азіатських слонів, завдання зрощування генів може виявитися грандіозним завданням.

Можливо, ще більшою перешкодою може стати створення штучної матки для виношування ембріонів. Навіть Черч визнає, що це може бути не так просто. Серед іншого, компанія планує створити "насосну систему для обміну газу, поживних речовин і метаболічних відходів, а також постачання пуповинної крові з метою виношування ембріона шерстистого мамонта в умовах in vitro". Дослідники працювали саме над такою системою пристрою, але технічні перешкоди залишаються і нині.

Додамо

Традиційна наукова точка зору полягає в тому, що предки людини полювали на мамонта до його повного зникнення, в той час як більш пізні теорії вказують на руйнування місця існування мамонтів в кінці останнього льодовикового періоду як на найбільший фактор, але частина провини все ще лежить на людях.

На Херсонщині знайшли середньовічну господарську піч

 • 2021-09-19 16:51:09
 • перегляди: 0

В ході експедиції організованої Національним заповідником "Хортиця" на території Пам’ятки національного значення "Кам’янська Січ" у Херсонській області, археологи виявили господарську піч, вік якої, за їхніми оцінками, може складати близько 1000 років. Про це повідомляє Національний заповідник "Хортиця".

На ерозійній ділянці берегу Каховського водосховища, в південній частині мису Стрілка, дослідники знайшли об’єкт, який попередньо датували часами Середньовіччя, початком існування Київської Русі. Об’єкт, який частково пошкоджений руйнаційними процесами берегоутворення, виявився господарською піччю.

Близько 1000 років тому ця піч використовувалась для пригодовування їжі. Судячи з наповнення господарських ям навколо печі, раціон давніх рибалок складав переважно з м’яса птиці та риби.

Конструктивно піч мала колообразний вигляд з трохи сплющеною верхівкою. Основа печі була щільно викладена з місцевого вапнякового каменю та обмазана глиною.

Охороно-дослідницькі експедиції, для моніторингу стану руйнації аварійної пам'ятки та запобігання знищенню важливих культурно-історичних об’єктів, вчені проводять на території "Кам'янської січі" щорічно.

Суспільне Запоріжжя

Ученые запланировали через шесть лет оживить мамонтов

 • 2021-09-19 16:45:13
 • перегляди: 0

Американская бионаучная и генетическая компания Colossal решила воскресить шерстистого мамонта и уже сумела собрать на свой проект 15 млн. Спустя десять тысяч лет после того, как эти гиганты исчезли с лица Земли, ученые решили приступить к реализации амбициозного проекта по возвращению их в арктическую тундру. Об этом пишет The Guardian.Как заявляют авторы проекта, их цель – создать стойкого к холоду слона, но он будет выглядеть и вести себя как мамонт, то есть функционально будет эквивалентен мамонту. Предполагается, что данные гибридные виды будут хорошо себя чувствовать при температуре -40 °C.Чтобы создать гибрид слона и мамонта, генетикам сначала нужно будет секвенировать геном шерстистого мамонта по хорошо сохранившемуся экземпляру, например извлеченному после замораживания в вечной мерзлоте. После сравнения древнего генома с геномом азиатских слонов можно идентифицировать части ДНК, которые кодируют адаптацию мамонта к холодному климату – такие как волосы, изолирующие слои жира и холодостойкая кровь.Затем этот полезный генетический материал будет добавлен к стволовым клеткам азиатского слона,

созданным путем модификации клеток кожи животных, с помощью инструмента редактирования генов CRISPR-Cas9 и имплантирован в яйцеклетку азиатского слона. Это яйцо затем будет стимулировано в эмбрион и доведено до срока беременности либо суррогатной матери-слонихе, либо, в качестве альтернативы, в искусственной матке. Появления первых детенышей можно ожидать уже через шесть лет, утверждают исследователи.Отметим, что практические аспекты и этика возрождения вымерших видов, таких как шерстистый мамонт, активно обсуждаются уже более десяти лет. При этом даже предполагая, что создание гибридов слон-мамонт возможно, ученые высказывают определенный скептицизм относительно того, что это будет лучшим способом восстановления арктической тундры.Скептики считают, что это не просто масштабный эксперимент, а к тому же он займет много времени, поскольку будущим мамонтам будет требоваться порядка 30 лет, чтобы вырасти до зрелости. Фото: Tim Evanson/Flickr.com