Осколок астероїда, що 65 млн. років тому вбив динозаврів, упав недалеко від Черкас

Головний фактор унікальності міста Черкаси полягає у надзвичайно вигідному місці розташування на високому правому березі великої європейської ріки Дніпра. Неймовірно привабливий та інформаційно насичений краєвид з оглядового майданчика Пагорбу Слави є потужним «магнітом» для гостей і жителів міста. Цей краєвид чи не єдиний в Європі ілюструє ландшафтні наслідки низки природних подій і катастроф, Розповідають у Черкаському обласному краєзнавчому музеї. А саме:

– у епоху динозаврів та до 10 млн. років тому саме тут гойдалися хвилі та було узбережжя прадавнього океану Тетіс, у акваторію котрого на території недалеко від Черкас 65 млн. років тому впав досить крупний «побратим»-осколок астероїда, що знищив динозаврів по всій планеті;

– ми бачимо перед собою долину панування могутнього рісського льодовика (300-128 тис. років тому) та льодовикову і прильодовикову зону вюрмського зледеніння (64 тис. р. до н. е. – 14-8 тис. р. до н. е.);

– саме тут промчало та сформувало прадолину Дніпра суперцунамі, яке виникло внаслідок катастрофічного прориву Поліського прильодовикового озера і знищило 13 тис.

років тому мамонтову фауну (подія згадується у Святому Письмі у розповіді про Всесвітній потоп та Ноїв ковчег).

Залюднення території міста розпочалося ще в палеоліті, а серед вже виявлених археологічних пам’яток Черкас представлені практично всі наступні епохи – від мезоліту (стоянка 7 тис. до н. е. в Долині Троянд) і аж до новітнього часу (гудзикова фабрика біля Долини Троянд, де гудзики до середини ХХ ст. масово виготовлялися з мушлів unio) . Унікальною навіть на європейському тлі є висока концентрація ще не знищених урбанізацією археологічних пам’яток, зосереджених переважно в природоохоронній та історичній заповідній зоні «Черка́ські берегові схили» (створена 29 березня 1991 р.).

Брендово креативними є низка прадавніх городищ та поселення і могильник черняхівської культури ІV ст. у центрі міста (серед ритуально різнотипних поховань на могильнику виявлено гендерно значимі поховання жінки-«амазонки» і навіть поховання енарея, людини із соціально зміненою статтю).

Чимало унікальних знахідок з території нашого міста є окрасою археологічної колекції Черкаського краєзнавчого музею: кам’яні знаряддя та предмети озброєння, металеві, скляні і кам’яні прикраси, зразки зброї, побутові та ритуальні посудини різних епох тощо.
Comments

    No results found.