“Маніпулювання МОЗ” та “300% надбавок”: чому за боротьбу з COVID-19 медики отримали менше, ніж сподівались

Галерея

На Вінниччині медики, які лікують хворих з коронавірусом, не отримали обіцяних Урядом доплат у розмірі  “300% зарплати”. Місцева влада пояснює це іншими розрахунками та маніпуляцією МОЗ.

Вчора, 4 травня, у Вінниці протестував персонал Вінницької центральної районної клінічної лікарні. У закладі  лікують пацієнтів, хворих на COVID-19, відтак працівники мали отримати певні надбавки за роботу. Проте медсестри та санітарки закладу вийшли на протест й зазначили, що не отримали обіцяних центральною владою 300% до зарплати і їхні доплати були значно меншими.

Вчора ми спілкувались із головним лікарем Олександром Кривов’язом, який пояснив, як відбуваються нарахування і що насправді мова йде не про відсотки зарплати, а посадового окладу. Детальніше про конфлікт читайте за посиланням:

У Вінниці протестували медсестри через невиплачені надбавки: в лікарні кажуть про політичні маніпуляції. ФОТО, ВІДЕО

ЩО КАЖУТЬ У МОЗ?

Другого травня очільник Міністерства охорони здоров’я Максим Степанов зазначив, що МОЗ перерахувало всі гроші на надбавки медпрацівникам, які працюють із хворими на COVID-19, в регіони. Виплати за березень здійснювались через механізм медичної субвенції й вже пішли в регіони. При цьому виплати з квітня і далі відбуватимуться через НСЗУ. Загалом, медичним закладам, які лікують пацієнтів з коронавірусом, виділено майже 15,8 мільярда гривень. – Всі кошти, які були обіцяні у розмірі 300%, були перераховані на місця. Однак зараз ми отримуємо повідомлення, що ці виплати не були здійснені в повному обсязі. З вини місцевої влади або головних лікарів медичних закладів. Почалися маніпуляції, і в деяких випадках, мені доповідають, що виплати рахують погодинно або ще якось. Це неприпустимо. Всі без виключення виплати повинні здійснюватися в повному обсязі, — наголосив Максим Степанов. Наприкінці квітня заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова повідомляла, що для розрахунків МОЗ України збирало інформацію з обласних департаментів охорони здоров’я про кількість медиків, які працюють з пацієнтами з коронавірусом. На основі цих даних були виділені кошти. Медична субвенція у розмірі 552,8 мільйона гривень була перерахована на місця 16 квітня.

Говорячи про доплати, урядовці неодноразово зазначали про 300% зарплати.

ЯК ПОЯСНЮЮТЬ У ВІННИЦІ?

Сьогодні, 5 травня, голова постійної комісії питань бюджету, фінансів та обласних програм Геннадій Мазур розповів, чому доплати медикам менші, ніж говорить Уряд, й чому вважає, що МОЗ маніпулює. – Всі чули, що з телебачення лунають і від Президента України, і з вуст Прем’єр-міністра й особливо Міністра охорони здоров’я, що певний проміжок часу по тих лікарях (особливо молодший медичний персонал, санітарочки) будуть отримувати 300% заробітної плати.

Це не відповідає дійсності. Тому що в даному випадку відповідно до Постанови Кабінету міністрів №246, яка, до речі, на сьогодні не є чинною, було передбачено, що у зв’язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів №211 від 11 березня, де доплати медичним працівникам, які задіяні у боротьбі з пандемією буде нараховуватись у вигляді 300% посадового окладу. А з екранів телебачення лунає “300% заробітної плати”. Це взагалі інші речі. Тому що у заробітну плату входить і посадовий оклад, і надбавки, і премія… Відтак, коли медики отримали зарплату у значно меншому розмірі, ніж очікували, тоді виникли незадоволення та конфлікти. Крім того, Наказ МОЗ №768 передбачає доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

– Кошти поступили, але механізму немає. Не внесли зміни в наказ Міністерства охорони здоров’я №768. У наказі передбачена виплата доплат лише за березень, а за квітень немає. Значить, Постанова Кабміну №246 сьогодні не чинна. Лікарі почали користуватись Наказом міністерства охорони праці та соціальної політики №145 ще від червня 2003 року, який передбачає умови оплати праці медичним та іншим працівникам на період ліквідації епідемій та спалахів інфекційних хвороб. Там також передбачено, що доплата здійснюється у розмірі трьох схемних посадових окладів пропорційно відпрацьованому часу.

– На сьогодні, реального механізму нарахування цих доплат по COVID – фактично немає. Говорять одне, а фактично його немає. Не можна так робити, не можна знущатися над цими людьми. Тому ми вимагаємо термінового прийняття цієї Постанови №246, внесення змін до Наказу МОЗ №768, який фактично розблокує ці нарахування.

ПРО МЕДПЕРСОНАЛ

Для прикладу, у санітарки посадовий оклад – 2240 гривень. Платили їм мінімальну заробітну плату – 4723 гривні, однак це якщо рахувати разом з податками. На руки працівники отримували меншу суму. Нині доплата санітарок, які залучені до боротьби з COVID-19, становить 1,5-2 тисячі гривень.

– Зрозуміло, що заробітна плата вийшла у розмірі близько 5 тисяч гривень. Йде маніпулювання Міністерства охорони здоров’я про те, що фінансовий ресурс був переданий на місця й все залежить від органів місцевого самоврядування, – додав Геннадій Мазур. – Я цих людей підтримую, я розумію їхні питання, але, на жаль, ні бухгалтер, ні Державна казначейська служба не пропустять нарахувань, тому що немає механізму.

Він додав, що на сьогодні комунальні медичні, які належать обласній раді, установи не отримали доплат за квітень.

– Ми чекаємо внесення змін в Наказ МОЗ №768. Чекаємо прийняття Постанови Кабміну №246, яка розв’яже руки, щодо нарахування відповідних доплат.

За словами Геннадія Мазура, у квітні вони провели розподіл 109 мільйонів гривень. Кошти направили на фінансування обласних комунальних закладів та до районного бюджету на виплати.

– У березні лише з 12 числа розпочався карантин і випадків було мало, тому доплати однозначно були малі. Ось по Вінницькій Центральній районній клінічній лікарні, то сьогодні зранку у мене був і головний лікар, і бухгалтер. Вони провели нарахування по Постанові №145 у розмірі трьох посадових окладів за відпрацьований час, тому й доплати виявилися незначні. Тут йде маніпулювання Міністерства охорони здоров’я щодо “300% заробітної плати”. Я вважаю, що тут непрофесійність Міністерства охорони здоров’я і взагалі провальна кадрова політика Офісу Президента України.

– Не можна перекладати на органи місцевого самоврядування провину. Все, що було необхідно, ми зробили – кошти віддали на місця, але, на жаль, розрахунки говорять про те, що механізм, який закладений в Наказах МОЗ та Міністерства охорони праці й соціальної політики не дає можливості нарахувати більше. Читайте також:

На Вінниччині п’ята смерть від коронавірусу Читайте також:

На Вінниччині зафіксовано 6 нових випадків COVID-19 за добу
Comments

    No results found.